Nowa wersja frameworka Gantry dla Joomla! 1.6 wyszła miesiąc temu. Od tego czasu zdążyłem za jego pomocą wykonać jeden szablon, a więc wydaje mi się, że jest do dobry moment na podzielenie się spostrzeżeniami na ten temat.
Opis ogólny
Pierwszą rzeczą, która może zdziwić, to wygląd panelu zarządzania szablonem w backendzie. Otóż okazuje się, że układ został całkowicie przemodelowany. Zamiast panelu w prawej kolumnie mamy duży obszar ustawień na dole ekranu wraz zakładkami. Niecodzienny widok w CMS Joomla!. Z tego, co wyczytałem, w którymś z postów na blogu RocketTheme, to według ich zespołu układ w Gntry dla WordPressa jest znacznie bardziej intuicyjny, niż ten z Joomla!, więc postanowili go przenieść w najnowszej wersji. Mi się ten krok podoba. Jest przejrzyście i prościej. Jedynie wybór presetów może być problematyczny (z początku nie widziałem, gdzie one są), więc przeciętny użytkownik może się zgubić. Oto jak wygląda panel administracyjny:
Właściwie poza zmianą organizacji panelu zarządzania same funkcjonalności frameworka się nie zmieniły (oczywiście w kodzie mamy małe różnice, ale o tym później. Wszystkie funkcje z wersji dla Joomla! 1.5 zostały przeniesione do Joomla! 1.6. Jeśli interesuje Cię ich opis, to zapraszam do przeczytania mojego poprzedniego wpisu o Gantry.
Poważniejszą zmianą jest dodanie RokNavMenu jako standardowego elementu zawartego w samym frameworku. To zdecydowany krok do przodu.
Co tam pod maską panie
Pierwszą zmianą w nowej wersji jest inna organizacja plików XML. Bardzo duży plik templateDetails.xml został podzielony na 3 mniejsze:
- templateDetails.xml – plik został znacznie odchudzony i teraz wygląda tak samo jak w innych szablonach (podstawowe dane o szablonie, pozycje modułów, pliki językowe). W przeciwieństwie do standardowych plików templateDetails.xml tutaj nie umieszczamy parametrów do zarządzania funkcjami szablonu;
- template-options.xml – tutaj lądują wszystkie parametry szablonu. Najciekawsze jest to, że za pomocą samych parametrów z pliku XML kontrolujemy całym wyglądam panelu administracyjnego szablonu;
- template-overview.xml – tutaj ląduje opis szablonu, który wcześniej był umieszczany pomiędzy znacznikami <description></description>.
Kolejne zmiany objęły pliki językowe. Wcześniej nazwy pól i ich opisy znajdowały się w jednym pliku .ini. Aktualnie opisy zostały przeniesione do kilku plików XML o nazwach odpowiadających zakładkom w folderze admin/tips/ (np. style.xml). Zmiana jest odzwierciedlona także w samym widoku panelu, gdyż wcześniej te opisy lądowały w tooltipie, natomiast teraz znajdują się w specjalnej warstwie po prawej stronie.
Przyjrzyjmy się plikowi style.xml:
[xml]
<?xml version="1.0" encoding="iso-8859-1"?>
<gantrytips>
<tip label="CSS Style" id="cssstyle"><![CDATA[The <strong>CSS Style</strong> setting allows you to easily change the whole look of your site. The different CSS styles are a selection of preset settings such as background colors and font settings. A little preview thumbnail can be seen in the <strong>Overview</strong> tab.]]></tip>
<tip label="Background Color" id="bgcolor"><![CDATA[<strong>The Background Color</strong> setting provides the ability to easily change the color used as the background. Colors can be inputted via the <strong>Colorchooser</strong> popup selector or manually using a hex code in the input field.]]></tip>
[…]
<tip label="Font Settings" id="font"><![CDATA[A selection of fonts to be applied to your site’s frontend is available from the <strong>Font Settings</strong> dropdown. It is also possible to set the <strong>Font Size</strong> according to your preference.]]></tip>
</gantrytips>
[/xml]
Parametr label nadaje tytuł modułowi podpowiedzi, natomiast id pozwala połączyć się do odpowiedniego parametru. Dzięki pobraniu parametru id po najechaniu kursorem myszy na nazwę jakiegoś pola po prawej strony dynamicznie zmienia nam się podpowiedź. Szybki rzut okiem na załączony obrazek powinien rozjaśnić sytuację.
Ostatnią większą zmianą są modyfikacje w template overrides. Niestety kod wynikowy generowany przez szablon dla podstawowych komponentów w systemie (m.in. com_content generujący wszystkie artykuły) został nieco zmodyfikowany, więc trzeba mieć to na uwadze podczas konwersji szablonu z wersji 1.5 do 1.6.
Aktualizacja szablonu do najnowszej wersji
Ogólnie rzecz biorąc aktualizacja szablonu wykonanego w Gantry dla Joomla! 1.5 to tylko przekopiowanie plików ze starej wersji (CSS, JS, /features), dostosowanie plików XML oraz delikatna zmiana klas w stylach CSS, co wymuszają zmienione template overrides. Nie są to zadania trudne, jednak monotonne i czasochłonne. Po obeznaniu się z frameworkiem jeden dzień pracy powinien spokojnie wystarczyć na konwersję szablonu, co wydaje mi się całkiem dobrym wynikiem.
Można zauważyć, że framework jest taką jakby jeszcze wyższą warstwą ponad systemem szablonów zawartym w Joomla!. Dzięki temu piszemy na zasadach frameworkowych i zmiana całej wersji CMSa nie jest dużym problemem, bo framework zajmuje się zmianami w działaniu systemu szablonów. W dziale download na stronie Gantry znajduje się wersja dla WordPressa. Ciekawe czy ta zasada działa również między różnymi CMSami. No ale to już raczej temat na kolejny wpis.
Czekam z niecierpliwością na jakiś szerszy opis jak to ogarnąć. Pozdrawiam!