6 odpowiedzi do “FEO w Joomla!, czyli jak przyspieszyć swoją stronę

 1. Gdybyś się wcześniej pochwalił, to może bym się wybrał do Poznania na JoomlaDay. Ok przyznaję – nie miałem Twojego bloga w RSSach i nie wiedziałem o Twoim wystąpieniu ;) Samą prezentację już widziałem od Krzysztofa. Tym kodowaniem obrazków w base64 mnie zaskoczyłeś, niezły trick!

 2. Może będzie inna okazja :) Kodowanie w base64 jest bardzo fajne. Wydaje mi się, że udział starych wersji IE już jest na tyle mały, że jest to funkcja, której powinno się używać częściej.

 3. Słuchając swoich nagrań z JD2012 , a teraz i oglądając film zdałam sobie sprawę,że umykał mi 1 wątek- strona w domenie i subdomenie – to działa na przyspieszenie- jak praktycznie realizuje się takie cudo- równolegle 2 Joomle! z bazami danych czy jakiś podział? Jak się synchronizuje wpisy itd.Zwiastun gdzieś pisał,że w configuration.php ustawia się dostęp do tej samej b.d. Proszę o szczegóły. Anetta

  1. Cześć

   Wbrew pozorom jest to dużo łatwiejsze, niż przypuszczasz. Otóż przykładowo tworzymy sobie 2 dodatkowe domeny typu css.nazwadomeny.com oraz img.nazwadomeny.com. Wszystkie style CSS z naszego szablonu dajemy na domenę pierwszą, a wszystkie obrazki z szablonu na domenę drugą.

   Tam, gdzie wywoływane są style CSS w Twoim szablonie (najczęściej index.php) zmieniasz ścieżki z np.:

   baseurl ?>/templates/system/css/system.css” type=”text/css” />

   na

   Oprócz tego trzeba zmienić ścieżki do plików graficznych w plikach CSS z np:
   background-image: url(../images/image.jpg);

   na

   background-image: url(http://img.twojadomena.com/images/image.jpg);

   I już.

   Prawdopodobnie zamiast robić to na pieszo możesz użyć jakiegoś rozszerzenia. Ja kiedyś używałem http://extensions.joomla.org/extensions/core-enhancements/performance/content-networking/14438 ale to było w połączeniu z MaxCDN. Może jest tam opcja dla własnych subdomen.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *