Wydaje mi się, że to najwyższy czas, aby napisać o tym, co się dzieje w części frontendowej Joomla! 3.0. Kyle Ledbetter i Ryan Belise połączyli siły i pracują wspólnie nad szablonami dla panelu administracyjnego i strony frontowej opartymi o Twitter Bootstrap. 

Na początek wyjaśnijmy sobie czym jest Twitter Bootstrap. Najprościej jest napisać, że jest to startowy szablon dla deweloperów, który zawiera mnóstwo przydatnych rozwiązań. Jest to coś o krok dalej niż Boilerplate. Zawiera grid system, podstawowy schludny interfejs, dobrze przemyślany kod, wspiera RWD (Responsive Web Design) itd. Wymieniać można długo. Projekt dostępny jest już w wersji 2.0, więc jest już całkiem dobrze dopracowany. Właśnie dlatego świetnie nadawał się na podstawę przyszłych domyślnych szablonów Joomla!. Pozwoli to na ujednolicenie interfejsu całego CMS’a. Ma być prosto, schludnie i szybko.

Wynik prac deweloperów pracujących nad szablonami:

Najciekawszą rzeczą, jaką zauważyłem w kodzie jest brak biblioteki Mootools w żródle obu szablonów. Czy to oznacza przejście z Mootools na jQuery w Joomla! 3.0? Wątpię, ale chciałbym jak większość deweloperów. Szkoda, że nikt nas nie słucha…

Jedna odpowiedź do “Joomla! 3.0 – aktualny status prac nad frontendem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *