22 i 23 października 2011 dzień po wspomnianym przeze mnie Future Roadmap Event w ramach Joomla! Day NYC odbyły się wykłady podzielone na 3 ścieżki:

  • dla początkujących,
  • dla średniozaawansowanych,
  • dla ekspertów.

Od razu ostrzegam, że ominął mnie 2 dzień konferencji ze względu na to, że pochłonęło mnie nocne życiu Nowego Jorku smile Gdy już wstałem w niedzielę około 11, to stwierdziłem, że przeznaczę ten dzień na zwiedzanie. Nie tylko Joomla! człowiek żyje!

Przejdźmy do sedna sprawy. Na początku chciałbym zwrócić uwagę, że sama konferencja była perfekcyjnie zorganizowana. Nie zauważyłem żadnych wpadek technicznych, choć głównie było to zasługą świetnie wyposażonego piętra Microsoftu (warto tutaj zwrócić uwagę na to, że firma ta jest bardzo pomocna dla społeczności Joomla!). Podczas całego wydarzenia dostępne były napoje oraz przekąski, a w połowie dnia dostępny był lunch w postaci porządnych kanapek z mięsem. Dodatkowo każdy uczestnik otrzymał koszulkę, jakieś akcesoria biurowe i torbę na ramię. Wszystko na najwyższym poziomie. Mogę stwierdzić, że mi dogodzili.

Wireframing and Prototyping – Mike Carlson

Pierwszym wykładem, w którym miałem okazję uczestniczyć był Wireframing and Prototyping. Prezentacja była bardziej ogólna, mniej techniczna. Mike omówił wszystkie najpopularniejsze narzędzia dostępne na rynku, które ułatwiają pracę nad tworzeniem prototypów aplikacji. Na podsumowanie prowadzący stwierdził, że w jego opinii aktualnie najlepszą aplikacją na rynku jest Axure. Popiera to swoim 2 letnim doświadczeniem w poszukiwaniu świętego Graala wireframingu wink

How to create a module – Andrea Tarr

Jako, że w całym oknie czasowym nie było nic ciekawszego, to ambitnie poszedłem na wykład o pisaniu własnego modułu. Do połowy było fajnie – moduł „Hello World”, a później jakieś prosty moduł wyświetlający różne treści dla różnych użytkowników. W drugiej połowie było już mniej zabawnie, bo pani Andrea zaczęła mówić o MVC, a później nawet go stosować wraz z połączeniami do bazy danych. Wykład po angielsku o dość zaawansowanych sprawach  temacie, który mnie nie interesuje to już za dużo. Dobrze, że kolega obok wkręcił się w rozmowę o flashowaniu Androida.

 Template Overrides – Barb Ackemann

Frontendowy hit dnia! Pani Barbara, choć na pierwszy rzut oka nie wygląda, jest niezłym nerdem. Podczas wykładu przekazywała wiedzę o zaawansowanym wykorzystywaniu template overrides w Joomla!. Okazuje się, że w najnowszej wersji CMS’a możemy tworzyć dowolną ilość różnych widoków dla tego samego komponentu. Pokazywała to na przykładzie podstawowej instalacji Joomla! z domyślnymi, przykładowymi danymi. Tłumaczyła jak to jest, że komponent kontaktowy może służyć jako galeria zdjęć, czy katalog produktów. Oprócz tego Barbara rozdała świetne ulotki – kompendia wiedzy dla frontendowców. Dużo sztuczek,  które warto znać.

Na zakończenie

Więcej wykładów nie miałem okazji zobaczyć, co jest tylko i wyłącznie moją winą. Z drugiej strony niczego nie żałuję. Na stronie domowej konferencji można znaleźć galerię zdjęć  oraz pliki z prezentacjami, więc warto tam zajrzeć.

Oprócz tego na Ustream są zapisy video z prezentacji:

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *