Od dłuższego czasu krążyły w internecie plotki o tym, że kolejna wersja CMS Joomla! 1.5 przyniesie aktualizację frameworka Mootools do 1.2. Nie znając szczegółów całej tej akcji byłem nastawiony dość sceptycznie. Przecież oczywistym jest fakt, że obie wersje frameworków nie są ze sobą kompatybilne, a co za tym idzie wszystkie dotychczasowe moduły, komponenty i bardziej zaawansowane szablony po prostu przestaną poprawnie działać. Mógłby to być strzał we własną stopę dla projektu, ale…

… Ian MacLennan na blogu społeczności Joomla! opublikował ciekawy wpis – „Mooing Forward With Joomla! 1.5„. Z tego wpisu dowiadujemy się, że programiści Joomla! i Mootools wspólnie pracowali nad warstwą kompatybilności (trudno to przetłumaczyć na język polski). Ogólnie chodzi o to, że wszystkie skrypty napisane w Mootools 1.1 będą również współpracować ze specjalną wersją Mootools 1.2 dołączoną do Joomla 1.5.19. Nawet jeśli warstwa kompatybilności nie da rady i będzie generowała błędy, to wyłączenie jednego dodatku (pluginu) w panelu administratora pozwoli powrócić do starej wersji frameworka Mootools. Dzięki takiemu podejściu możemy być spokojni przy następnej aktualizacji CMS’a, która najprawdopodobniej będzie dostępna już 15 lipca.

Przy okazji w komentarzach do wpisu Iana toczy się dyskusja o przejściu z Mootools na jQuery, jednak z odpowiedzi developerów wynika, że taka sytuacja nie ma szans na powodzenie. Argumentami przemawiającymi za Mootools jest większa przejrzystość kodu i większa skalowalność skryptów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *