Kilka dni temu wyszła nowa, darmowa aplikacja dla komputerów Mac o nazwie GutHub. Jest to po prostu klient Gita z bardzo ciekawym interfejsem podążającym za ostatnimi trendami w oprogramowaniu dla komputerów z jabłuszkiem.

Kilka słów o programie

Interfejs jest bardzo przejrzysty i prosty, ale wcale nie ograniczony. Mamy wszystkie opcje, które będą wystarczające w pracy każdego frontendowca. Mamy listę repozytoriów, historię przesłanych commitów, porównywanie zmian w kodzie oraz oczywiście możliwość commitowania, pull i push. Ciekawą opcją jest tworzenie nowego repozytorium za pomocą przeciągnięcia folderu do okna programu. Możecie to obejrzeć na poniższym zrzucie ekranu:

Tak natomiast prezentuje się główny ekran programu:

Po lewej mamy element „Your computer”, czyli listę repozytoriów, które są na naszym komputerze i połączone z tym programem. Poniżej są listy repozytoriów ściągane z różnych kontekstów z GitHuba. Za pomocą jednego kliknięcia myszą możemy sklonować repozytorium na nasz komputer.

Po przejściu do konkretnego repozytorium widok zmienia się na następujący:

Po lewej mamy do dyspozycji:

  • historię przesłanych commitów;
  • widok zmian w naszym lokalnym repozytorium w porównaniu do sytuacji na serwerze (tutaj możemy np. wysyłać commity do GitHuba);
  • zarządzania branchami;
  • ustawienia repozytorium (np. lista ignorowanch elementów).

Mamy też możliwość podglądu zmian w kodzie po przejściu do szczegółów konkretnego commita, jak na obrazku poniżej:

Podsumowanie

GitHub dla Mac to świetny, darmowy program o podstawowych możliwościach, który zdecydowanie powinny wystarczyć każdemu programiście frontendu. Konkurencyjne programy kosztują minimum 25 Euro, więc naprawdę warto z niego skorzystać. Mowię to ja – mino, który miesiąc temu wydał 50 Euro na Tower nie mając pojęcia, że wyjdzie taka fajna alternatywa za darmo…

Program GitHub można ściągnąć ze strony http://mac.github.com/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *